ÖZEL DİREKSİYON DERSİ

DİREKSİYON EĞİTİMİ DERS POGRAMI

Özel Direksiyon Dersi
1. GÜN Direksiyon Dersi nin birinci günü trafik açısından sakin olan bölgeler tercih edilir. İlk günü öğrencimizi tanımadığımız için seviyeniz ne olursa olsun sakin bir bölgede başlamak doğrudur. Belki panik atağınız var, belki aşırı korkunuz var, belki de aşırı heyecanlısınız. Biraz kullanmayı bilseniz bile, aracı tanımıyorsunuz, her aracın freni gaz pedalı farklıdır. Kimi aracın frenine basarsınız zor durur, ama kimi aracın freni ise kuş tüyü ile dokunsanız tutar. Acemi iken araca oturmanız ve aracı tanımanız biraz vakit alır. Bu nedenle ilk gün trafiğin biraz az olduğu yerleri tercih ederiz. Kalkış - duruş, sağa sola dönüş yaptırırız, kavşaklara gireriz, özellikle kontrolsuz kavşaklara. Direksiyon tutuş ve doğru oturuş pozisyonunu öğretiriz. 1 ve 2 vites değiştirmeleri üzerinde dururuz.
2. GÜN ....> Özel Direksiyon Dersi nin ilk günü yaptıklarımıza devam edilir. Sürüş Dersi nin bu 2.gününde, seviyenize bakarak ve seviyeniz uygun olursa, nispeten trafiğin biraz daha yoğun olduğu yerleri tercih ederiz. Direksiyon Eğitimi İstanbul şehir trafiğinde yapılır. Manuel vites ve otomatik vites mi ? hangi aracı kullandığınız bu noktada çok önem kazanır. Otomatik vites direksiyon dersi alanlar trafiğe daha çabuk adapte olurken, manuel vites direksiyon kursu alanlarda bu süreç daha çok zaman alacaktır. Keskin virajlar, kontrolsuz kavşaklar, direksiyon hakimiyeti ve yol tutuş, şerit değiştirme, trafik kurallarına uyum üzerinde durulur ve uygulanır.
3. GÜN Özel Direksiyon Dersi nin 3. gününde seviyeniz uygunsa trafiğin yoğun olduğu bölgeleri yine özellikle seçeriz. Dar sokaklara sokarız öğrencilerimizi, şerit değiştirme, sağa ve sola ve u dönüş kuralları öğretilir ve uygulanır. Direksiyon Kursu nun bu gününde güzergah fark etmeksizin İstanbul un her yerine gidilir. Bu derste öğrencilerimizin isteği üzerine çok kullandığınız bir güzergah varsa, işten eve – evden işe gibi o güzergahı tercih ederiz.
4. GÜN Direksiyon Eğitimi nin 4. gününde direksiyon hakimiyeti üstünde dururuz, ayrıca yokuşlu, dar yollar ve keskin virajlı yollarda araba kullanırız.
5. GÜN Özel Direksiyon Eğitimi nin 5. gününde E5 ve TEM çevreyoluna girilir, yüksek vites kullanımına ve şerit değişimine ağırlık verilmektedir. Özellikle sağ ayna kullanımı her öğrencimizin zayıftır, bu derste sol ve sağ ayna kullanımı üzerinde oldukça zaman harcarız. Özel Direksiyon Dersi nin bu bölümündeki amaç direksiyon hakimiyeti , yol tutuş ve sollama kuralları üzerinde durmaktır.
6. GÜN Özel Direksiyon Dersleri nin bu bölümünde geri gitmeler ve park etme üzerinde durulur. Özellikle Alış Veriş Merkezlerine gideriz ve buralarda park etme çalışırız. Ayrıca sokaklarda 2 aracın arasına paralel park çalışmaları yaparız. En büyük korkularımızdan biri park etmektir. Ama sizlere göstereceğimiz park etme teknikleri ile park etmek korkulu rüyanız olmaktan artık çıkacak.
7. GÜN Direksiyon Kursu nun 7.gününde gece yada akşam karanlığında şehiriçi ve otobanda araç kullanımı üzerinde durulmaktadır.
Ek Direksiyon Dersleri İhtiyacı : Özel Direksiyon Eğitimi ne başlayan her öğrencinin, ilgisi, tecrübesi, yetenekleri birbirinden farklıdır. Ne kadar trafikte özel direksiyon dersi alacağınıza sadece siz karar vereceksiniz. İster 2, ister 20 gün direksiyon eğitimi alın. Bu size bağlıdır. Bize düşen görev ise, sizin eksik taraflarınızı görmek ve onları elimizden geldiğince tamamlamaya çalışmaktır. İlk günden itibaren direksiyon öğretmeni sizin eksik taraflarınızı görür , tespit eder ve sizleri yönlendirir.
ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA ! TİPTRONİK VİTES ARAÇLARLA ve OTOMATİK VİTES ARAÇLARLA DİREKSİYON DERSİ alan öğrencilerimiz, İstanbul şehiriçi yoğun trafikte tiptronik vites / otomatik vites büyük kolaylık sağladığından direksiyon dersleri çok daha kısa süre almaktadır.
UNUTMAYIN LÜTFEN ! : Allah-ü Teala her insanı farklı yeteneklerle, bilgi ve ilgi seviyesi ile yaratmıştır. Bazı insanlar çok iyi resim yapar, ama kimisi çöp adam bile çizemez. Kimisi çok güzel futbol oynar, ama kimisi topa vuramaz bile. O yüzden kendinizi kimse ile kıyaslamayın, Her insan özeldir ve kendinden başka kimseye benzemez. Arkadaşınız 2 günde trafiğe çıkmış olabilir, siz kendinizi belki 20 günde hazır hissedeceksiniz. Belkide arkadaşınız henüz hazır olmadan trafiğe çıktı. belki de ileriki günlerde eksik olan tarafı trafikte kendisine sorun açacak, belki de Allah korusun ağır bir bedel ödeyecek. Yarının ne getieceğini kim bilebilir ? Bazı öğrenciler bir kez anlatılınca anlar, kimisi ise 10 kez. Bu yüzden, yukarıda verilen program, bazı aşırı derecede heyecanlı, panik atak olan öğrencilerimiz için uygun olmayabilir. Bu tür öğrencilerimizin iyi bir sürücü olmaları 14 dersten çok daha fazla süre alabilir.